services image

Son yıllarda kalıcı kılsızlık amacıyla teknolojinin gelişmesine bağlı olarak, lazer epilasyon sistemi daha ön plana çıkmıştır; fakat  iğneli epilasyon da tamamen  göz ardı edilmemelidir. Kalın siyah kıllarda lazer epilasyon son derece başarılı iken ince, sarı tüyler kızıl veya beyaz kıllar lazer yöntemi ile ortadan kaldırılamaz lazer sisteminde çalışma  kılın rengi ve kalınlığı ile direk bağlantılıdır.Hastanın canının daha az yanması uygulamanın pratik ve çabuk olması seans aralarını uzun olması ve cilt bütünlüğünün zedelenmemesi dolayısıyla ilk tercih edilen yöntem lazer epilasyondur. Başarılı lazer epilasyon tedavilerinden sonra özellikle yüz bölgesinde hastanın isteği doğrultusunda daha açık renkli artık tüy yapısını almış kıllarda, koltuk altında veya göbek çevresinde cansız ve renksiz görünümdeki ince tüylerde iğneli epilasyon yöntemi tamamlayıcı olarak kullanılır.

NASIL UYGULANMALIDIR ?

Bu yöntemde çalışılacak bölgedeki her bir kıl köküne (folikül) altın esnek iğneler vasıtası ile düşük elektrik akımı verilir. Kılın kalınlığına ve bulunduğu anatomik bölgeye uygulanan akım tercih edilir. İğne seçimi işlem esnasında hastanın ağrı hissini kontrol altında tutabilmek ve işlem sonrası kabuklanmaların daha az olması ve tedavi bitiminde de  gözeneklerin kapanarak eski haline gelebilmesi için özenle yapılmalıdır. Epilasyonu uygulayan uzman estetisyen bu konuda bilgili ve tecrübeli olmalıdır. İğneli epilasyonda el alışkanlığı önemlidir. Uygulama esnasında ve sonrası hijyen koşullarına uyulmalıdır.

İĞNELİ EPİLASYONDA' DA HASTA ÇOK ACI DUYARMI ?

genellikle lazer epilasyonun ardından yapıldığında çok şiddetli acı hissi olmaz. Çünkü daha ince tüyler üzerinde daha düşük akımla ve daha ince iğneler ile uygulama yapılır. Uygulama esnasında  iğnenin battığı hisse dilmez sadece akım verildiğinde kıl kökünde ısı hissedilir. İlk seansta 15-20 dakika süre ile çalışma tercih edilir böylelikle hasta yönteme alışır ve cilt  reaksiyonları takibe alınır.

YENİ NESİL İĞNELİ EPİLASYON CİHAZLARININ FARKI NEDİR ?

Yeni nesil iğneli epilasyon cihazlarında akım  kesik aralıklarla verilir hasta iğne kıl köküne girdiğinde verilen akımı tek bir akım gibi hisseder; fakat akımın kendi içinde kesikli olması ağrı hissini beyne daha geç ulaştırır.